به مجله اینترنتی یک مرد خوش آمدید. امیدوارم از این سایت لذت ببرید و لحظات خوب و خوشی را سپری کنید..

آشنایی با انواع داربست

داربست معلق, داربست چیست

داربست ها انواع مختلفی دارند. ممکن است در هر کشور بر اساس شرایط جغرافیایی و اقلیمی از نوعی خاص از داربست استفاده شود. موضوع اصلی این مقاله نیز آشنایی با انواع داربست است اما بهتر است قبل از پرداختن به این موضوع یک تعریف کلی از داربست ارائه کنیم.

آشنایی با انواع داربست

داربست یک سازه چوبی یا فلزی است که به‌صورت موقت برپا می‌شود تا بتوان هنگام ساخت‌وساز، تعمیر یا کارهای دیگر به نقاط غیر قابل دسترس دسترسی پیدا کرد. در برخی موارد داربست‌ها به‌عنوان تکیه‌گاه برای بخش‌های دیگر نیز استفاده می‌شود.

حالا که تعریف داربست را می‌دانیم به سراغ موضوع اصلی این مقاله یعنی آشنایی با انواع داربست خواهیم پرداخت.

داربست‌ها انواع مختلفی دارند که در درجه اول می‌توان آنها را به دو دسته کلی داربست فلزی و داربست چوبی تقسیم کرد. داربست‌های فلزی معمولا از میله‌هایی با جنس فولاد با قطر حدود ۴ میلیمتر ساخته می‌شوند. بست‌های مخصوصی این میله‌های فولادی را به هم مونتاژ می‌کند و شکل اصلی داربست را به‌وجود می آورد. خود داربست فلزی به‌ انواع مختلفی تقسیم می‌شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

داربست معلق

داربست معلق به دیوار ساختمان تکیه داده می‌شود. این نوع داربست مناسب برای مکان‌هایی است که امکان برپایی داربست از روی زمین و به‌صورت ثابت وجود ندارد. در واقع داربست از سطح ساختمان به‌صورت سکو بیرون زده می‌شود و به‌همین دلیل به آن داربست سکویی نیزمی‌گویند.

داربست پایه‌دار

نوع دیگر از داربست فلزی داربست پابه دار است که معمولا برای ارتفاعات کم استفاده می‌شود زیرا همیشه با خطر واژگونی همراه است. این داربست برای زمان‌هایی استفاده می‌شود که وقت کافی وجود ندارد زیرا سرعت جا به جا و برپایی آن بالاست.

معمولا از داربست‌های فلزی به جز در ساختمان سازی در مواری مانند زدن صحنه موقت برای تاتر یا سخترانی، طاق نصرت، ایستگاه صلواتی و… نیز استفاده می‌شود.

آشنایی با انواع داربست

داربست چوبی نیز مانند داربست فلزی برای ساختمان سازی کاربرد دارد. معمولا این داربست در ایران برای ارتفاعات کم و زمان‌هایی که وزنی که قرار است روی داربست قرار بگیرد زیاد نیست استفاده می‌شود اما در برخی از کشورها خصوصا کشورهای جنوب شرق آسیا معمولا به جای داربست فلزی از انواع داربست‌های چوبی استفاده می‌کنند.

از دیگر انواع داربست می‌توان به داربست خرپا که روی نردبان‌های متحرک یا سه پایه برپا می‌شوند؛ داربست اسکلتی که از فولاد ساخته شده و با قلاب‌های مخصوص تنظیم می‌شوند؛ داربست‌های بازویی که در آن سر ستون‌ها به‌صورت زنجیره‌ای به هم وصل شده واز طریق سوراخ‌هایی به دیوار متصل می‌شوند؛ داربست تک واحد، داربست دوطرفه و داربست صنعتی مرحله دار اشاره کرد.

نکته قابل توجه در هنگام استفاده از داربست این است که از وسایل ایمنی داربست مانند دستکش ایمنی، کلاه ایمنی و کمربند ایمنی استفاده شود. همچنین کسانی که می‌خواهند با داربست کار کنند باید از قبل آموزش این را دیده باشند.

در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که وسایل داربست را باید در نهایت دقت نگهداری کنید. این کار نه تنها عمر داربست را بالا می برد بلکه ایمنی را نیز تا حد چشمگیری در کار شما بالا خواهد برد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *