به مجله اینترنتی یک مرد خوش آمدید. امیدوارم از این سایت لذت ببرید و لحظات خوب و خوشی را سپری کنید..

اولین برند خودکار در ایران

بهترین مارک خودکار ایرانی, بهترین مارک خودکار برای نوشتن

در این مقاله اولین برند خودکار در ایران را معرفی می کنیم، در اصل می خواهیم یک بیوگرافی از تولد خودکار در ایران را بازگو کنیم. ماجرایی جذاب و پر از تجربه و راهنمایی برای تولید کنندگان و ایده پردازان داخل کشور، داستانی که می تواند الگویی برای مخترعین و نخبه گانی باشد که در صنعت تولید نوشت افزارها فعالیت می کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا از ۰ تا ۱۰۰ تولد خودکار در ایران را به شما بگوییم.

اولین برند خودکار در ایران

ذهنی خلاق و بزرگ

علی اکبر رفوگران مردی است که خودکار را در ایران همه گیر کرد. او این نوشت افزار را جایگزین خودنویس ها کرد و اولین کارخانه تولید خودکار و اولین برند خودکار در ایران را پایه گذاری کرد. او متولد سال ۱۳۰۹ می باشد، اصالتا اصفهانی است و جالب است بدانید که رفوگران دوران سختی را در زندگی اش پشت سر گذاشته، از ۱۲ سالگی کار کردن را شروع کرده و از سن ۲۳ سالگی درخشش خود را آغاز کرده است.

اولین برند خودکار در ایران

او در ۲۳ سالگی با پدرش و در حجره ای که داشتند کار می کرد، پدر او یک محموله مداد ژاپنی را خریداری می کند اما مدادها کیفیت خوبی نداشتند و آنها در فروش مدادها دو به شک باقی مانده بودند، در واقع این یک شکست و ضرر نبود بلکه موقعیتی بزرگ برای علی اکبر بود تا اولین ایده طلایی ذهنش را به واقعیت برساند. او مدادها را کمی تغییر داد و از قالب ساز ارمنی کمک گرفت.

اولین برند خودکار در ایران

با جلب اعتماد پدر مدادها را به خانه برد و با کمک همسر هنرمند اش مدادها را تبدیل به مدادهایی فانتزی و شکیل کرد و سپس برای فروش به بازار رفت، بازاریان به مدادهای او اشتیاقی نشان ندادند، او ناامید شد اما در همان لحظه جرقه ای دیگر زده شد و او از یک دستفروش کمک گرفت، باورتان نمی شود اما او تمام مدادها را در عرض نیم ساعت فروخت!

با این موفقیت رفوگران تمام زیر زمین خانه خود را آماده سازی کرد و تمام مدادهای بی کیفیت ژاپنی را با کمی تغییر تبدیل به نوشت افزارهایی زیبا کرد و تمام آن ها را فروخت و حتی شرکت های بزرگ در ایران هم با دیدن این مدادها تصمیم به تولید این نوشت افزارهای فانتزی گرفتند.

ایده پردازی موفق و صحیح در بهترین زمان

تا می گوییم ایده پردازی یاد مرحوم استیو جابز می افتیم، مردی که خدمات زیادی را به جامعه بشری ارائه کرد، اما این بار می خواهیم از ایده هایی حرف بزنیم که در جامعه ما به خوبی پاسخ گو است، از درخشش ذهن خلاق علی اکبر رفوگران، بعد از جنگ جهانی دوم کالاهای آلمانی با قیمت بسیار ارزان و کیفیت بالا به وفور پیدا می شدند، و رفوگران روی یکی از اجناس آلمانی ارزان زوم کرد و ایده ای به ذهن اش خورد.

اولین برند خودکار در ایران

او عکس برگردان های آلمانی ارزان قیمت را دید و ایده ای به ذهن اش رسید. او پیش استاد خطاطی رفت و سفارش تا دعایی را به خط زیبا روی کاغذی بنویسد و با اضافه کردن دو پر طاووس در دوطرف دعا طرح او کامل شد و این طرح را به شرکت آلمانی فرستاد، مدتی بعد یک کارتن ۱۰ هزار عددی از کاغذ برگردان های سفارشی او به دستش رسید و آن ها را برای فروش به شاگرد خود سپرد.

بعد از چند ساعت شاگرد او برگشت و با کمال تعجب تمام عکس برگردان ها را فروخته بود! و بعد هم در کمال تعجب هفته ای ۱۰ هزار عدد عکس برگردان از آلمان می آمد و با آخرین محموله نامه ای رسید که در آن نوشته بود: قیمت ۱۰ تا از این برچسب ها با ۲۰۰ هزارتای آن برابر است و ما ۲۰۰ هزار عدد برای شما چاپ کردیم و فرستادیم، چندی بعد و با زیاد شدن دست در این کار رفوگران از آن دست کشید.

تولد اولین برند خودکار در ایران

آقای رفوگران نمایندگی کارخانه خودنویس لوکسور آلمان در ایران را به عهده داشت، او روزی به آلمان رفت و با صاحب کارخانه لوکسور گفت و گو کرد و در خواستی را ارائه داد، او می خواست در ایران تولید کند اما رئیس کارخانه لوکسور با خشم به او می گوید که: اگر تو وارد تولید داخلی شوی پس ما چه کنیم؟ و بعد از آن نمایندگی لوکسور از رفوگران گرفته شد.

شاید او بعد از این اتفاق ناراحت بود اما نمی دانست که این اتفاق چقدر خوش یمن بوده و او چقدر خوش شانس است، بعد از این جریان روزی دلالی خودکاری را برای فروش به حجره پدر علی اکبر آورد، پدر او از دلال پرسید که این چیست و چگونه در آن جوهر می ریزند؟ علی اکبر که خودکار را می شناخت گفت: این وسیله خودکار عمل می کند و نیازی به ریختن جوهر ندارد.

از همان لحظه نام خودکار بر این نوشت افزار نهاده شد، در واقع نام خودکار را علی اکبر رفوگران بر آن نهاده است. علی اکبر رفوگران پس از ناکامی در تولید داخلی خودنویس ناامید نشد و با ظهور خودکار راهی فرانسه و ملاقات با آقای بیک شد. او نزد آقای بیک رفت و گفت: آقای بیک یک ماشین تزریق پلاستیک از آن ها که اضافه دارید به علاوه یک قالب خودکار دسته دوم به من بفروشید و پولش را همین الان بردارید.

اولین برند خودکار در ایران

تصویری از آقای بیک فرانسوی

من این دستگاه ها را به تهران می برم و اگر توانستم تولید را به سطحی برسانم که مورد رضایت شما باشد، اجازه تولید خودکار بیک در ایران را به من بدهید، اگر نتوانستم ماشین تزریق را نگه می دارم و قالب را به شما بر می گردانم تا سر فرصت به هرکس خواستید بفروشید و بعدا پولش را به من بدهید. آقای بیک با پایان یافتن صحبت های او با لبخند به او گفت: این پشتکار را به شما تبریک می گویم.

و این مسیر پر پیچ و خم منتهی شد به تاسیس کارخانه صفا قلم و تولید اولین برند خودکار ایرانی با نام بیک، که هنوز هم در رده اول لیست پرفروش ها قرار دارد، خودکار کیان ایرانی هم در همین کارخانه تولید می شود، جالب است بدانید که کارخانه استدلر در ایران هم توسط برادرزادگان و فرزندان آقای رفوگران اداره می شود.

منبع : تیمیس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *