به مجله اینترنتی یک مرد خوش آمدید. امیدوارم از این سایت لذت ببرید و لحظات خوب و خوشی را سپری کنید..

فواید استفاده از پشتی طبی

پشتی طبی صندلی,پشتی طبی صندلی ماشین

پشتی طبی یکی از تجهیزاتی است که از دیرباز توسط کارمندان و کارکنان مورد استفاده قرار گرفته است، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی به شیوه‌های جدید طراحی، مدل‌های جدیدی از آن‌ها ساخته شده است که علاوه بر راحتی، از لحاظ سلامت نیز تأثیر به سزایی بر فرد دارند.

فواید استفاده از پشتی طبی

طراحی پشتی طبی با توجه به شرکت سازنده و تجهیزات آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد؛ اما نکته‌ای که در همه آنها مشترک است و درواقع نقش اصلی آنها را نشان می‌دهد، پر کردن فضای گودی کمر و جلوگیری از خم شدن کمر است. این کاربرد در سلامت کارکنان و کارمندان بسیار مهم است.

استفاده از پشتی طبی فقط به صندلی‌های معمولی و یا ادارات محدود نمی‌شود و امروزه در بسیاری ازخودروها حتی با وجود طراحی‌های پیشرفته صندلی نیز از آنها استفاده می‌شود. این پشتی‌ها به دلیل دارا بودن شکل خاص و منحصربه‌فرد به خوبی فضای گودی کمر را پوشش داده و جریان خون را در این منطقه برقرار می‌سازند.

در ضمن به دلیل ممانعت از خم شدن کمر و ایجاد فشار به حفره‌های شکمی به عملکرد معده در هضم غذا و روده در جذب غذا کمک می‌کنند که از لحاظ پزشکی نیز استفاده از پشتی طبی برای فرد منفعت دارد.

در این مطلب به برخی از فواید استفاده از پشتی طبی در جاهای مختلف خواهیم پرداخت و آنها را به شکل مختصر توصیف خواهیم کرد. تا انتها با ما همراه باشید!

پشتی طبی چگونه عمل می‌کنند؟

برای درک نحوه عملکرد پشتی طبی باید از لحاظ بیولوژیکی و فیزیکی به بررسی ستون فقرات انسان و انحنای آنها بپردازیم. اگر در کتاب‌های پزشکی یا در سایت‌های اینترنتی معتبر دیده باشید، ستون فقرات انسان در حالت طبیعی دارای سه انحنا است که انتهای این ستون فقرات به صورت محدب و به سمت داخل قرار دارد.

حال اگر این انحنا در اثر عوامل مختلف دچار تغییر شود، طبیعتاً از حالت معمول خارج شده و به آنها فشار وارد می‌شود. کسانی که بر روی صندلی به سمت جلو خم می‌شوند شرایطی ایجاد می‌کنند که مهره‌ها به رگ‌های خونی فشار آورده و مانع از حرکت مناسب گلبول‌های خون می‌شود.

حال اگر به استفاده از پشتی طبی نگاهی بیندازیم می‌بینیم که این پشتی به خوبی انحنای گودی کمر را پوشش می‌دهند و مانع از خم شدن بیش از حد کمر و فشار بر روی رگ‌های خونی می‌شود؛ بنابراین اولین فایده‌ای که این پشتی به شخص می‌تواند برساند این است که جریان خون در سرخرگ و سیاهرگ به شکل طبیعی انجام گرفته و اکسیژن‌رسانی به اندام‌های مختلف بدن به شکل مناسب انجام می‌شود. از طرفی دیگر تکرار حرکت خم شدن بیش از حد به سمت جلو شرایط را به وجود می‌آورد که به‌مرورزمان مهره‌ها شکل اولیه خود را از دست داده و فرد حالت گوژپشت داشته باشد.

فواید استفاده از پشتی طبی

  • خون‌رسانی مناسب به اندام‌های بدن

همان‌طور که عنوان شد در اثر خم شدن به جلو مهره‌های کمر به رگ‌های خونی فشار وارد آورده و مانع از حرکت مناسب گلبول‌های خون درون آن‌ها می‌شود. گلبول‌های قرمز خون برای حمل اکسیژن و رساندن آن به اندام‌های تحتانی بسیار مهم هستند و اگر در حرکت آنها اختلال به وجود آید خون‌رسانی به شکل مناسبی انجام نشده و فرد دچار مشکل می‌شود. این در حالی است که پشتی طبی به دلیل ممانعت از خم شدن بیش از حد مهره‌های کمر، شرایط خون‌رسانی مناسب را فراهم آورده و فرد بدون هیچ مشکلی می‌تواند به کار خود ادامه دهد.

  • جلوگیری از خستگی مفرط در کار

اصلی‌ترین عامل در خستگی کار عدم رسیدن اکسیژن کافی به ماهیچه‌ها و به مغز است. این در حالی است که رساندن اکسیژن به عنوان وظیفه سرخرگ‌ها شناخته می‌شود و سیاهرگ‌ها نیز وظیفه بازگرداندن خون به قلب را بر عهده دارند. در هر کدام از این مراحل مشکلی رخ دهد و این چرخه به شکل مناسبی انجام نگیرد، فرد به سرعت دچار خستگی شده و نمی‌تواند کارهای خود را به خوبی انجام دهد. استفاده از پشتی طبی به خون‌رسانی به اندام‌های فوقانی و تحتانی کمک می‌کند و مانند خستگی مفرط در کار می‌شود. همچنین رسیدن خون کافی به مغز باعث تعادل روحی در فرد شده و فرد نیز از لحاظ روحی و جسمی در شرایط مناسبی قرار می‌گیرد.

  • جلوگیری از کمر درد ناهنجاری‌های فیزیکی

یکی از مشکلاتی که شرکت‌های سازنده را به تولید پشتی طبی تشویق می‌کرد، ایجاد کمردرد در کارکنان و کسانی که مدت زمان زیادی بر روی صندلی کار می‌کنند، بود. به همین دلیل شرکت‌ها تصمیم گرفتند که با استفاده از پشتی طبی مانع از ایجاد فشار بیش از حد به مهره‌های کمر شده و از خم شدن آنها جلوگیری کنند. ممانعت از خم شدن ستون فقرات عامل مهمی در کاهش کمردردهای مزمن است. فردی که با کمردرد دست و پنجه نرم می‌کنند در لحظات مختلف و در واکنش به درد مزمن مجبور خواهد بود که خود را به سمت جلو خم کرده و با این حربه از دردهای آزار دهنده فرار کنند.

این در حالی است که خم شدن به سمت جلو یک عامل بالقوه دیگر برای ایجاد درد و تغییر در شکل ستون فقرات به وجود می‌آورد. کسانی که در طول روز مجبور هستند زمان زیادی به صورت خمیده قرار گیرند و با دستگاه‌های مانند کامپیوتر یا سایر تجهیزات الکترونیکی کار کنند، در معرض فشار بالا قرار می‌گیرند و به‌مرورزمان، ایستادن در این حالت برای آنها به یک عادت تبدیل می‌شود. استفاده از پشتی طبی مانند خم شدن فرد در فواصل زمانی مختلف شده و فرد با استفاده از آن در یک حالت بدنی استاندارد قرار می‌گیرد؛ بنابراین بازگرداندن کمر به حالت اولیه کمک می‌کنند که فرد در معرض ناهنجاری‌های قرار نگرفته و خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به اندام‌ها نیز به شکل مناسبی انجام گیرد.

بهبود فرآیند هضم غذا و عملکرد دستگاه گوارشی

شاید این مزیت پشتی طبی برای بسیاری از افراد ناشناخته باشد و حتی امکان درک آن را نیز نداشته باشند، اما باید توجه داشت که از خم شدن ستون فقرات به معنی کاهش فشار بر روی حفره‌های شکمی و دستگاه گوارش است؛ بنابراین این اندام‌ها با کمترین فشار ممکن مواجه شده و به راحتی فعالیت‌های مورد انتظار خود را انجام می‌دهند. این موضوع نشان می‌دهد که پشتی طبی به عملکرد دستگاه گوارش و فرآیند هضم غذا نیز کمک می‌کند.

پشتی طبی می‌توانند به شکل‌های مختلفی دیگری نیز به فرد کمک کند و زندگی او را تحت تأثیر قرار دهد. برخی از این مزایای به صورت جسمی بوده و برخی دیگر به صورت روحی هستند.

منبع : تیمیس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *